Ulusoypark

BASIN ODASI

Basın Bültenleri

Yatırımlar Devam Ediyor

OSB'lere akın eden yerli-yabancı işadamları için sanayi otelleri kurulmaya başlandı. Gebze'de Ertaş-Ulusoy ortaklığı, Dudullu'da ise IMES yönetimi ilk adımı attı.

Organize Sanayi Bölgeleri'ndeki iş yoğunluğu turizme yaradı. Bölgelere iş amaçlı gelen yabancı ve yerli işadamlarının sayısı arttıkça bunların uzun dönemli konaklama ihtiyacını karşılamak için iş otelleri kurulmaya başlandı. Başta İstanbul ve çevresindeki sanayi bölgeleri olmak üzere, Türkiye genelinde artan bu ihtiyaç karşısında bazı gruplar bu alana odaklanıyor.

Sanayiden gelen ve daha sonra inşaat alanına giren Ertaş-Ulusoy ortaklığı da bu alana yatırım için kolları sıvayan grupların başında geliyor. B Suites markasıyla ilk otelini Tuzla ve Gebze Sanayi Bölgeleri'nin birleştiği yerde açan grubun genel müdürü Oğuz Ünver, özellikle Türkiye'ye ortaklık ya da incelemeler yapmak için gelen yabancı yatırımcı ve çalışan sayısının hızla arttığını, bunların sanayi merkezlerine uzak şehir otelleri yerine daha yakın yerlerde konaklamayı tercih ettiklerini söyledi.

Ünver, sanayi bölgelerine iş yapmak için gelen yerli ve yabancı çalışanların konaklama ihtiyacının birkaç gün değil birkaç hafta, hatta aylar aldığını belirterek uzun dönemli konaklamaya odaklandıklarını da anlattı.

İHTİYAÇ ARTTI...

Ünver, sanayi bölgelerinin çevresinde kaliteli otel sayısının çok az olduğunu tespit ettiklerini, bu nedenle de yatırıma başladıklarını anlattı. B Suites adıyla açılan ilk oteli 8 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirdiklerini söyleyen Ünver, "Markayı büyütmeyi hedefliyoruz. 20 milyon dolarlık yatırımımız da devam ediyor" dedi.

Hedef 15 otele çıkmak...

Ünver, "İlk otelimiz fizibilite çalışmalarına uyan, bölgedeki konaklama ihtiyacına cevap veren, ayakları yere basan bir tesis oldu. Amacımız sanayi kuruluşlarının misafirlerine ekonomik, çağdaş, güvenli ve temiz bir konaklama imkânı sağlamak" diye konuştu. Şehir içlerinde de suit kategorisinde ve uzun dönem kiralamaya yönelik fırsatları araştırdıklarını söyleyen Oğuz Ünver "Amacımız yıl sonuna kadar bir işletme sözleşmesi daha yapmak. Orta vadede İstanbul'da 5, toplamda ise 15 otel işletmesine sahip olmak" dedi.

İtalyan ve Fransızlar ağırlıkta...

Uzun dönem kiralama imkânı sunmaları nedeniyle fiyat konusunda çok iddialı olduklarını söyleyen Ünver, "Bu otellere gelenler 1-2 ay kaldıkları için her gün dışarıda yemek yerine bazen otelde kalmak istiyor. Bu nedenle odalar içinde açık mutfaklar ve yemek için malzemeler var. İstediklerinde kendi yemeklerini yapabiliyorlar. Bunu tercih eden çok fazla müşterimiz var" dedi. İtalyan, İspanyol ve Fransız müşterilerin sanayi bölgelerini sıklıkla ziyaret ettiğini ve otellerinde konakladığını söyleyen Ünver, son dönemde Körfez bölgesinden de yatırımcıların geldiğini kaydetti. Müşterilere sunulan odaların büyüklüğü ise 50 metrekare.

'Sanayi bölgelerindeki iş bize yansıyor'...

Ünver, "Sanayi bölgeleri yoğun bir iş trafiğine sahip. Dünya ekonomisindeki çalkantılara karşın Türkiye'de işler iyi gidiyor. Yabancılar krizden sonra Türk şirketlerle daha çok çalışıyor. İş trafiğindeki artış bu bölgelerde uzun dönemli konaklama ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Sanayi bölgeleri çevresinde bu konuda bir açık olduğunu gördük ve bu alana odaklandık" diye konuştu. Ünver, inşaatı tamamlanan bazı hazır projelere de teklif verdiklerini kaydetti.

Sakcay Digital Solutions